Wymiana okien – jak się do niej przygotować?

wymiana okien

Okna z PCV kupowane są nie tylko do nowo budowanych domów. Wielu mieszkańców starszych budynków decyduje się na ich wymianę, wstawiając energooszczędne i bardziej estetyczne „plastiki”. Taka inwestycja może wiązać się z wieloma problemami. Można ich uniknąć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu.

Konsultacja z fachowcem

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o wymianie okien jest wizyta w salonie i rozmowa ze specjalistą w tym zakresie. Wiele osób decydujących się na taką inwestycję nie ma pojęcia, z czym wiąże się wyjęcie starych i wstawienie nowych ram w odpowiednie miejsce. Dla ekspertów zarezerwowana jest też wiedza obejmująca parametry techniczne oraz możliwości, jakie zapewniają nowoczesne okna. Konsultant podpowie, czego można się spodziewać podczas montażu oraz na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kiedy wybiera się typ okien do swojego domu. Pomoże więc dobrać ich właściwy typ.

Prawidłowe wymiarowanie

Drugim ważnym aspektem jest odpowiednie wymierzenie okien. Korzystając z wzorca, jakim są stare, drewniane i często już podniszczone futryny można popełnić sporo błędów, przez co podczas montażu okaże się, że nowe ościeżnice nie będą pasowały.

Innym problemem bywa otwór okienny, który wymiarami nie zawsze pasuje do standardowych produktów w salonie. Pamiętać warto, że gdy rozmiary otworu okiennego nie odpowiadają tym, które cechują nowoczesne okna, można się zdecydować na wmontowanie mniejszych lub większych okien pcv. Pierwsza opcja oznacza konieczność uzupełniania brakującego muru. Druga wiąże się z poszerzaniem otworu i naruszaniem ściany nośnej budynku.

Co trzeba wiedzieć przed wymianą okna?

Poza wymiarowaniem i znajomością podstawowych parametrów technicznych trzeba też wziąć pod uwagę kilka innych kwestii, dzięki którym uniknie się dodatkowych kosztów i zbędnego bałaganu. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

  • Najlepszą porą na wymianę okna jest wczesna, bezdeszczowa jesień i późna wiosna oraz temperatury około +16 st. C.
  • Nie powinno się wymieniać okien podczas deszczu lub silnych wiatrów, bowiem złe warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na solidność wypełnień.
  • Jeśli okno wymaga przebudowy ściany, konieczne jest uzyskanie zgody na przeróbkę w spółdzielni mieszkaniowej.
  • Dokładne zwymiarowanie ościeżnicy do minimum skróci czas pracy montera oraz ograniczy koszty.
  • Przed rozpoczęciem montażu warto zabezpieczyć wnętrze folią i przygotować nieco farby do odmalowania naruszonych ścian.

Ważny jest również staranny dobór okna pod względem jego przepuszczalności ciepła. Standardem budowlanym jest Uw 1,7-1,8 W/m2K, jednak im niższy wskaźnik, tym mniejsze straty energii.