Okna energooszczędne

Oszczędności

Energooszczędne rozwiązania w budownictwie są coraz bardziej popularne. Ma na to wpływ większa świadomość klientów, którzy dobierają technologię, tak aby służyły im przez lata. Bardzo istotnym elementem każdego budynku są okna i drzwi balkonowe. Odpowiednio dobrane nie będą rzutowały na utratę ciepła, przez co mają znaczący wpływ na zmniejszenie ilości zużywanej energii.

Czym charakteryzują się okna energooszczędne

Biorąc pod uwagę wygląd, okna energooszczędne niczym nie różnią się od wersji standardowej. Za energooszczędność odpowiadają  parametry, które nie są zauważalne w ich budowie. Głównym wyróżnikiem jest tzw. miernik przepuszczalności termicznej, oznaczany skrótem Uw. Bardzo ważne jest, aby kupując okna tego typu, zwracać uwagę na czynnik przepuszczalności dotyczący całego okna, a nie tylko szyby. Im czynnik będzie niższy, tym energooszczędność okna będzie wyższa. W przypadku okien energooszczędnych wartość Uw waha się w granicach od 0,85 do 1,00. Dla porównania w oknach standardowych współczynnik wynosi w przybliżeniu 1,8. Lepsze parametry okien energooszczędnych otrzymuje się dzięki zastosowaniu najcieplejszych systemów okiennych oraz pakietów szybowych zbudowanych z trzech tafli szkła, z zastosowaniem powłok niskoemisyjnych i wypełnionych gazem.

Rodzaje materiałów

Na rynku znajdziemy energooszczędne okna wykonane z plastiku, drewna, aluminium lub połączenia tych materiałów. Najbardziej popularne są okna z PCV. Cechuje je dobra cena, duża trwałość i bardzo dobre parametry cieplne. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Zbudowane są one z profili  z kształtownikami ze stali.