Okna najlepiej wymieniać późną wiosną lub wczesną jesienią, czyli poza sezonem grzewczym. Najlepsza temperatura do wymiany okien to 16 stopni Celsjusza. Nie zaleca się także montażu w trakcie intensywnych deszczy, ponieważ wysoka wilgotność negatywnie wpływa na jakość materiałów wypełniających. Nowe okna trzeba dobrze uszczelnić, a nieodpowiednie warunki atmosferyczne w trakcie montażu mogą być przyczyną strat ciepła.
Jeśli wymiana okien planowana jest na wiosnę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do salonu sprzedaży po wycenę i złożyć zamówienie w okresie zimowym. Ekipa montażowa pojawi się, gdy tylko warunki pogodowe staną się bardziej sprzyjające.
Czy warto wymienić okna jesienią?
Jesień to dobry czas na wymianę okien – wówczas temperatury są jeszcze dość przyjemne i nie ma ryzyka nadmiernego wychłodzenia budynku. Warto wiedzieć, że pianka izolacyjna i taśma rozprężna tracą swoje właściwości jeśli temperatury są zbyt niskie. Przy sprzyjających warunkach nie warto czekać z wymianą okien do wiosny, ponieważ energooszczędne okna PCV pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu w nadchodzącym sezonie zimowym.
Wymiana okien wiąże się z demontażem starej stolarki. Niekiedy trzeba wymienić parapety i poprawiać szpalety. Często przy okazji wymiany okien właściciele domów decydują się na generalny remont i malowanie wszystkich ścian – zwłaszcza w przypadku montażu większych lub mniejszych okien. Konieczne może być zatem albo powiększenie otworu, co wiąże się z ingerencją w konstrukcję nośną, albo uzupełnienie brakujących fragmentów ścian. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie montować okien w temperaturach bliskich lub niższych niż 0 stopni Celsjusza – takie warunki nie sprzyjają żadnym pracom remontowym, zwłaszcza w zamieszkałym domu.