Jak wybrać klamkę do okna? Na co zwrócić uwagę?

klamka od okna

Wybór odpowiedniej klamki do okna to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i bezpieczeństwa. Dobra klamka powinna nie tylko komponować się z designem wnętrza, ale również zapewniać łatwość użytkowania i skuteczną ochronę.

Jakie wyróżniamy rodzaje klamek do okien?

  1. Klamki uchylne – To najbardziej popularne rodzaje klamek, które montuje się na dolnej części ramy okiennej. Umożliwiają one łatwe otwieranie oraz zamykanie okien, a ich duża dostępność w różnych kształtach, kolorach i materiałach (metal, plastik, drewno) pozwala na dopasowanie do wielu typów okien i stylów wnętrz.
  2. Klamki obrotowe – Charakterystyczne dla okien otwieranych na bok, takich jak balkonowe czy tarasowe.
  3. Klamki z kluczem – Znajdują zastosowanie w miejscach wymagających dodatkowego zabezpieczenia, np. w oknach parterowych czy blisko drzwi wejściowych.
  4. Klamki z blokadą – Najczęściej wykorzystywane w oknach dachowych, umożliwiają regulowanie kąta otwarcia okna, co pozwala na kontrolę przepływu powietrza w pomieszczeniu.

Jak dobrać klamki do okna?

Wybór odpowiedniej klamki do okna to ważny element dekoracyjny, ale również funkcjonalny każdego pomieszczenia. Przede wszystkim klamka powinna być dobrze dopasowana do rodzaju skrzydła okiennego oraz materiału, z którego zostały wykonane okna. Klamki plastikowe są zwykle wybierane do okien PVC, które są łatwe w utrzymaniu i funkcjonalne, natomiast do okien aluminiowych lepiej sprawdzają się solidniejsze klamki metalowe. Warto również pamiętać, że klamka powinna harmonizować z barwą okleiny – można wybrać klamkę w tym samym odcieniu, co skrzydło, aby się „wtopiła”, lub postawić na kontrastujące kolory, które będą się wyróżniać.

 

Drugim ważnym elementem jest dopasowanie klamki do stylu wnętrza. Do nowoczesnych przestrzeni idealnie pasować będą klamki o minimalistycznych formach, podczas gdy w klasycznie urządzonych wnętrzach doskonale sprawdzą się modele z bogatszymi zdobieniami. Klamki wykonane z mosiądzu czy stali dodadzą elegancji oknom z okleinami drewnopodobnymi, podkreślając ich klasyczny charakter.

Jak dobrać kształt klamek?

Na rynku dostępne są różne formy klamek, które można dopasować do stylu wnętrza oraz własnych preferencji. Dla miłośników nowoczesności idealne będą klamki o prostych, geometrycznych kształtach takich jak prostokątne czy kwadratowe. Ich minimalistyczny design doskonale komponuje się z nowoczesnymi, surowymi przestrzeniami. Z kolei w bardziej tradycyjnie urządzonych domach, gdzie dominuje klasyka lub rustyk, lepiej sprawdzą się klamki o zaokrąglonych kształtach, takie jak okrągłe lub owalne. Są one nie tylko estetycznie dopasowane, ale także wygodne w użytkowaniu, co jest kluczowe przy częstym korzystaniu z okien.

 

Warto również rozważyć aspekty praktyczne wyboru między klamką jednoramienną a dwuramienną. Klamki jednoramienne, charakteryzujące się jednym uchwytem do otwierania i zamykania okna, są zazwyczaj bardziej intuicyjne w obsłudze oraz tańsze w zakupie. Są idealne do standardowych okien, gdzie nie jest wymagana regulacja kąta otwarcia. Natomiast klamki dwuramienne, wyposażone w dodatkowy uchwyt do regulacji nachylenia okna, znakomicie sprawdzają się w oknach dachowych lub tych umieszczonych w trudno dostępnych miejscach. Ich funkcjonalność pozwala na precyzyjne dostosowanie przepływu powietrza, co może być niezastąpione w niektórych aranżacjach domowych.

Call Now Button