Góry to nie tylko szlaki wspinaczkowe i trasy narciarskie – to przede wszystkim wspaniałe widoki okraszone niepowtarzalnym mikroklimatem, w którym oddychamy pełną piersią. Nic zatem dziwnego, że budując dom chcemy ten krajobraz niejako wpisać w aranżację. Jest to możliwe tylko dzięki odpowiednim przeszkleniom. Jakie okna najlepiej sprawdzą się w górach?
Piękne górskie krajobrazy mogą stać się elementem aranżacyjnym twojego domu. Warunek jest jeden – ogromne przeszklenia. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiednie okna, które sprawdzą się w trudnych warunkach klimatycznych, jakie panują w górskich rejonach.
Góry – piękno połączone ze srogością
Szczyty górskie to monumentalne pomniki przyrody, które zachwycają pięknem. Wschody, jak i zachody słońca, ośnieżone zbocza oraz mgła płynąca poprzez pasmo górskie – to widoki, które przyciągają niczym magnes, uspokajają, a jednocześnie budzą respekt. Mając dom w górach nie potrzebujemy fototapety, która przeniesie nas w te rejony jedynie w wyobraźni – wystarczą duże przeszklenia by zmiennym widokiem cieszyć się przez cały czas.
W rejonach górskich podziwianie piękna ma jednak swoje ograniczenia, które budują trudne warunki atmosferyczne. Pogoda w górach jest zmienna i kapryśna – słońce przeplata się z deszczem, a zimy pełne są śniegu, który zatrzymują silne mrozy. Wysoka wilgotność powietrza i silne wiatry dodatkowo szybko wychładzają pomieszczenia. Nie pozostają bez wpływu również na żywotność budulca naszej chaty, dlatego do wyboru materiałów dobrze jest pochodzić rozważnie.
Okno – wieczna widokówka i ochrona przed mrozem
Okno w górskich chatach pełni niezwykle ważną funkcję. W starych domach najczęściej spotkamy okna drewniane – są nieodzownym elementem architektonicznym, który wymaga jednak regularnej konserwacji, na którą nie zawsze znajdziemy czas. Doskonałą alternatywą są okna PCV – możliwość wyboru różnorodnej okleiny sprawia, że do złudzenia przypominają one okna drewniane.
Zaletą okien PCV jest przede wszystkim ich szczelność – w rejonach górskich idealnie sprawdzą się okna trójszybowe z mocną uszczelką, która zapobiega przedostawaniu się wiatru do domu. Takie okna są odporne na wilgoć, zmienne warunki atmosferyczne, ale co najważniejsze – zapewniają odpowiedni komfort wewnątrz domu.
Producent okien PCV w przypadku rejonów górskich zadbał o zastosowanie najnowszych technologii, dzięki którym okna PCV są dodatkowo wzmocnione uszczelkami, a mechanizmy uchylne pozwalają na dostosowanie uchyłu okna do indywidualnych potrzeb – to ważne, jeśli w domu opalamy tradycyjnymi piecami.
Jedno okno – wielka przestrzeń
Zastosowanie okien PCV pozwala także na stworzenie dużej przeszklonej przestrzeni. Plusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim widok, jaki mamy za oknem. Ale nie można zapomnieć tu o samopoczuciu psychicznym, szczególnie zimą. Im większe przeszklenie, tym więcej naturalnego światła wpada do domu, a to z kolei pobudza nas do działania z pełnym optymizmem.
Wybierając okna do górskich rejonów musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne. Te wykonane z PCV sprawdzą się idealnie dając ci najpiękniejszy, stale zmieniający się obraz.