Jak dbać o okna z PCV?

jak dbać o okna pcv

Wybór stolarki okiennej ma niebywałe znaczenie nie, tylko jeśli chodzi o wizualną stronę budowanego obiektu, ale także takie jego parametry techniczne jak poziom izolacji akustycznej, czy izolacja termiczna. Nie od dziś wiadomo bowiem, że oknami może „uciekać” najwięcej ciepła z domów. Jednak sama decyzja o wyborze materiału użytego do produkcji okien to nie wszystko. Poza rodzajem okna dobrze jest wiedzieć jak dbać o dany typ okien. Dziś chcemy przybliżyć wam temat pielęgnowania i użytkowania okien z PCV.

Jakie są zalety okien z PCV?

Za oknami z PCV przemawia nie tylko cena i odporność na zniszczenia, czy czynniki atmosferyczne. Okna z PCV to przede wszystkim lekkość profili, łatwy montaż i wysoki poziom wykończenia. Okna te, mimo że są lekkie, przystosowane są do dużych obciążeń i długotrwałej eksploatacji. W porównaniu z innymi rodzajami okien, jak np. okna drewniane, okna PCV nie wypaczają się, mogą być używane przez wiele lat nawet w środowisku o dużym poziomie wilgotności, bez konieczności ich ponownej impregnacji, poddawania okresowym zabiegom konserwacji. To właśnie za łatwość w utrzymaniu w czystości sprawia, że cieszą się one tak dużą popularnością.

Jak dbać o okna z PCV?

Mówiąc o pielęgnacji okien, trzeba podzielić działania, jakie musimy wykonywać na dwa podstawowe rodzaje. Chodzi o czynności związane z utrzymaniem okien PCV w czystości oraz czynności związane z ich codziennym użytkowaniem. Jedna czynność nie zastąpi drugiej. Nawet jeśli będziemy o okna właściwie dbać pod kątem utrzymania ich w czystości, zapominając o okresowym sprawdzeniu ich prawidłowego działania, może się okazać, że mimo zapewnień producenta okna będą potrzebowały większej uwagi i środków na przywrócenie ich do dawnej świetności.

Okna z PCV czyści się zwykłą miękką szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnych detergentów. Jak już to zostało napisane, okien z PCV nie trzeba konserwować, ale należy pamiętać o dokonaniu okresowego przeglądu ich działania. W tym celu należy sprawdzić stan okuć, nasmarować zawiasy, a każdy nawet mniejszy problem z ich prawidłowym otwieraniem się, czy zamykaniem najlepiej skonsultować z nami, bądź firmą, która dostarczyła i zamontowała stolarkę okienną w waszych domach.

Zdarza się bowiem, że okna (nie tylko okna z PCV) trzeba poddać po pewnym czasie od montażu ponownej regulacji położenia okuć. Zwykle problem ten dotyczy mniejszych, często otwieranych okien i nie należy traktować tego zjawiska jako wady produktowej okna, czy błędu w montażu. Opadanie skrzydeł okna to naturalne zjawisko związane z grawitacją i może się zdarzyć, że przy intensywnej ich eksploatacji, dotyczyć będzie okien zamontowanych w waszych domach. Wspomniane oliwienie okuć i zawiasów dobrze przeprowadzać jest raz w roku. Do tego celu można użyć zwykłego smaru, oliwy do maszyn czy też wazeliny technicznej. Ważne by były to preparaty pozbawione żywicy i kwasów, gdyż one są składnikami wywołującymi korozję i nie nadają się do tego celu. Właściwie pielęgnowane okna odwdzięczą się pięknym wyglądem przez długie lata i niezawodnością działania nawet w skrajnie nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych.

Call Now Button