Duże okna w salonie – dobre i złe strony rozwiązania

okna w salonie

Małe mieszkanka w zbiorowym budownictwie często doprowadzają lokatorów do klaustrofobii. Wiele osób marzy o wybudowaniu swojego własnego domu, koniecznie takiego, który ma duże, przestronne okna. Jakie dobre i złe strony ma takie rozwiązanie?

Światło, przestrzeń i kontakt z naturą

Wielkie, panoramiczne okna w domu jednorodzinnym, uzupełnione o szklane drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie dla tych osób, które lubią kontakt z naturą oraz pożądają niemal nieograniczonej przestrzeni. W przeciwieństwie do ciasnych mieszkań w blokach z lat 70. własny dom stwarza znacznie większe możliwości. Dlatego wielu inwestorów uwzględnia w planach przeszklone ściany. Do ich niewątpliwych atutów można zaliczyć:

  • dużą ilość światła dziennego, poczucie dłuższego dnia jesienią,
  • oszczędność energii elektrycznej zużywanej na doświetlanie ciemnych pomieszczeń,
  • wrażenie otwarcia na świat zewnętrzny, dzięki czemu wnętrze wydaje się jeszcze przestronniejsze,
  • piękny, przyjemny i relaksujący widok podczas chwil wypoczynku,
  • wysokie walory estetyczne zarówno domu od zewnątrz, jak i wnętrza salonu,
  • okna od południowej strony to sposób na nagrzanie pomieszczenia promieniami słonecznymi, także w okresie zimy.

Walorów wielkich okien jest wiele, ale trzeba też pamiętać, że takie rozwiązania znacznie obciążają konstrukcję budynku i wymagają solidnie wzmocnionych nadproży.

Wady dużych okien

Wśród wad okien zajmujących większość ściany z pewnością można wymienić:

  • duży koszt zakupu i montażu,
  • brak intymności we wnętrzu,
  • problemy z utrzymaniem czystości.

Nawet tradycyjna szyba okienna niejednej gospodyni daje się we znaki w okresie przedświątecznym lub wtedy, gdy w domu przebywają małe dzieci. Odciski rąk potrafią zmienić piękny element wystroju wnętrza w taflę brudnego szkła. Brak intymności z kolei może być przy dużych oknach problemem, gdy dom znajduje w rejonie o ciasnej zabudowie – tam, gdzie działkę od działki dzieli zaledwie ogrodzenie. Po zmroku w oświetlonym wnętrzu trudno o zachowanie prywatności zwłaszcza, jeśli okna domu sąsiadów są niedaleko.

Duże okna plastikowe są też niezbyt funkcjonalne, a jeśli salon ma sporą powierzchnię i tak nie oświetlą jego zakamarków. O wiele lepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest umieszczenie dwóch mniejszych okien na różnych ścianach pomieszczenia.

Call Now Button