Jakie okna sprawdzą się w domu przy ruchliwej ulicy? Kilka słów o izolacyjności akustycznej okna

pusty okienny parapet

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje hałasu drogowego — dźwięk bezpośredni oraz dźwięk odbity. Dźwięk bezpośredni to ten, który dociera do nas bezpośrednio ze źródła — na przykład odgłosy silników pojazdów. Dźwięk odbity natomiast to ten, który dociera do nas po odbiciu od innych powierzchni, takich jak ściany budynków czy drzewa.

W przypadku domu przy ruchliwej ulicy warto zadbać o to, aby poziom hałasu wewnątrz nie przekraczał 35 decybeli (dB) w ciągu dnia i 30 dB w nocy. Taki poziom dźwięku jest uznawany za komfortowy dla zdrowego snu i życia.

Parametry techniczne okien

Właściwie dobrane okna są kluczowe dla osiągnięcia odpowiedniej izolacji akustycznej. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na parametry techniczne takie jak współczynnik Rw oraz klasa izolacyjności.

Współczynnik Rw informuje nas o skuteczności tłumienia dźwięku przez okno. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepsza izolacja akustyczna. Dla domu przy ruchliwej ulicy zalecany jest wybór okien Schuco o wartości Rw co najmniej 35 dB, choć najlepsze efekty uzyskamy przy wartości powyżej 40 dB.

Rodzaje szyb i konstrukcja okien

Oprócz parametrów technicznych warto również zwrócić uwagę na rodzaj szyb oraz konstrukcję okien. Dobrej jakości okna powinny być wyposażone w specjalne szyby akustyczne, które skuteczniej tłumią dźwięk niż zwykłe szyby. Szyby akustyczne mają różną grubość i są oddzielone specjalną warstwą gazów, która pochłania dźwięki. Wybierając takie szyby, warto zwrócić uwagę na ich grubość — im większa, tym lepsza izolacja akustyczna.

Dodatkowym atutem będzie konstrukcja okna z podwójnym uszczelnieniem, które znacznie poprawia izolacyjność akustyczną. Warto również zainwestować w okna o większej liczbie komór — im więcej komór, tym lepsza izolacja.

Call Now Button