Rodzaje szyb okiennych

Jakie są rodzaje szkła

Wybierając okna, najczęściej decydujemy się na produkt z trzema szybami zespolonymi. W ofercie wielu firm zajmujących się produkcją okien, znajdziemy produkty z dwoma lub trzema taflami szkła. Co więcej, sami możemy zdecydować jaki typ szkła powinien budować nasze szyby. Wybór zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać – ochronę przed światłem, dźwiękiem czy utratą ciepła.

 

Jakie szyby stosuje się w oknach?

 

Obecnie w oknach stosuje się szyby zespolone z przynajmniej trzema taflami szkła. Grubość szyby dopasowuje się do wielkości tafli . Tafle szkła dzieli odległość, która nazywana jest ramką dystansową, którą wypełnia się absorberem pary wodnej. Ramka wykonana jest najczęściej z aluminium, jedna zdarza się, że przygotowuje się ją ze stali szlachetnej, która poprawia izolację okna, a w związku z tym pozwala na oszczędność energii. Taką ramkę nazywamy ciepłą ramką. Dodatkowo w szybach zespolonych, pomiędzy taflami szkła, znajduje się przestrzeń wypełniona gazem, która jest zamknięta hermetycznie. Najlepiej, aby był to gaz szlachetny – argon, krypton.

 

Jakie są rodzaje szkła do produkcji szyb?

 

Dwa najbardziej popularne typy szkła na szyby okienne to float i termofloat. Ten pierwszy jest płaskim szkłem sodowapniowym, które jest bardzo przejrzyste i ma naturalny połysk. Natomiast termofloat na swojej powierzchni ma niewidoczną dla oka powłokę z metali szlachetnych. Ten typ szkła jest niskoemisyjny i wysoce termoizolacyjny. Za sprawą tych właściwości, ciepło, które znajduje się w pomieszczeniu, jest odbijane przez szybę z powrotem do wnętrza. Dziś, najczęściej przygotowuje się okna z szybami – termofloat.

 

Do innych typów szyb okiennych zaliczamy:

 

  • antisol, czyli szyby absorpcyjne, które pochłaniają promieniowanie słoneczne i chronią przed przegrzaniem pomieszczeń;
  • reflex, czyli refleksyjne, albo inaczej nazywane – przeciwsłoneczne;
  • dźwiękochłonne, które tłumią dźwięki z zewnątrz;
  • samoczyszczące, które pokryte są powłoką hydrofilową, utrudniająca gromadzenie kurzu i brudu.
Call Now Button